ГРАФИКИ ОТ ФОНДА СГХГ
Без да си поставя за цел проследяването на една последователна хронология, изложбата отразява различни периоди от развитието на графиката в България. Измежду 3 300 графични произведения, съхранявани във фонда на Софийската градска художествена галерия, са избрани творбите на 28 художници, които дават представа за промените в стиловото развитие на българското изкуство през 20-ти век, както и за динамиката при използването на различните техники на печатната графика: суха игла, офорт, литография, акватинта, гравюра на дърво, мецотинто.
В изложбата са включени творби на емблематични за историята на българското изкуство имена, които работят през първата половина на 20-ти век: Васил Захариев, Николай Райнов, Веселин Стайков, Жорж Папазов, Давид Перец. Следват някои от авторите, определили облика на изкуството ни и дали сериозен тласък на развитието на графиката, създавайки разнообразие на стилове и техники от 60-те години на 20-ти век насам: Тодор Панайотов, Борислав Стоев, Златка Дъбова, Анастасия Панайотова, Румен Скорчев, Петър Чуклев, Симеон Венов и др. Включени са и следващите поколения художници, чието творчество допринася за обогатяването на жанра: Иван Нинов, Христо Кърджилов, Васил Попов, Явора Петрова, Валентин Стефанов и др.
Лаконична по своя обем, изложбата носи както информация за процесите в българското изкуство, така и чистата наслада от общуването с всичко онова, което графиката по неповторим начин е запечатала върху лист хартия.