ИЗБОРЪТ 43 ИЗКУСТВОВЕДИ 43 ПРОИЗВЕДЕНИЯ

Кураторът на проекта д-р Мария Василева кани 43-ма известни български историци на изкуството и културата от различни поколения и сфери на дейност (преподаватели, научни работници, музейни уредници, директори на галерии, музеи и неправителствени институции, критици, куратори и изследователи на свободна практика) да изберат по една творба от колекцията на СГХГ без значение на периода, жанра или изразните средства – творба, която харесват и смятат за важна, като обосноват избора си в текст от една страница.
Целта на проекта е да се проследи какво прави едно произведение стойностно и важно за развитието на българското изкуство от днешна гледна точка; има ли промени в критериите в сравнение с предишни десетилетия; издържат ли най-христоматийните произведения на колизиите на времето; променя ли се езикът на критиката; какви са личните позиции на най-известните български изкуствоведи. Важното в случая е вглеждането в една творба и анализът на нейните характеристики като специфични, но и обобщаващо валидни за даден исторически период.
Независимо от изминалите повече от 20 години след промените официалната история на българското изобразително изкуство се преосмисля бавно. Постоянните експозиции в музеите са същите каквито са били през 80-те години на 20. век, представителните изложби по инерция включват добре познати имена. В този контекст проектът „Изборът” е опит за анализ и преоценка на ситуацията. Той показва значително променения пейзаж на
българското изкуство, в който наред с примерите на класическата и модерната живопис, скулптура и графика, убедително стоят работи на съвременното изкуство, изпълнени с различни изразни средства. Наред с шедьоврите на колекцията се появяват и позабравени имена, както и някои напълно непознати; редом с класиците застават млади художници, които провокират интереса на публиката и критиката.
Проектът е част от усилията на СГХГ да погледне историята на българското изкуство от различни ъгли. И поредният експеримент за нетрадиционна работа с музейната колекция. Както и в други случаи, и сега принципът на подбор на работите е на концептуално ниво и свързва класическа и модерна живопис, скулптура и графика с видео, фотография, обекти, инсталации и др., с амбицията отново да се види какво „говори” най-убедително днес на зрителя и независимо от времето или медията, в която е създадено, държи контакт с възприемащия.
Изложбата цели и да направи професията на историка на изкуството и културата по-видима. Събирането на едно място на различни специалисти допринася за разнообразието и плътността на диалога, защото именно в комбинацията от всички активности на пишещи, изследващи и куриращи специалисти се изгражда това, което наричаме история на изкуството.
Издаден е каталог (на български и английски език).