ВИЗУАЛНИ ХРОНИКИ

Изложбата е заключителен етап на проекта „Визуални хроники”, чиято цел е да създаде архив за изкуството в България през втората половина на 20-ти век, под формата на видео интервюта и през спомените на художници, преживели това време.
Филмите с продължителност между 20 и 30 минути ще запознаят публиката отблизо с девет от все още присъстващите като активни творци, личности и авторитети на художествената сцена, автори. Разказите им обхващат времето от втората половина на 20-ти век до наши дни. Темите се простират от художествени проблеми на изобразителното изкуство, през отношенията на професионалната общност с държавната власт, обществените позиции на художниците през различните години, както и лични спомени и разкази за преподаватели, приятели и колеги.
Някои от въпросите, на които художниците отговориха са: „Как се промени работата ви през годините?”; „Чувствахте ли се свободни по времето на социализма?”; „Как съхранихте творческата си енергия?”; „Какво бихте посъветвали младите художници днес?”.
Освен видео интервютата, експозицията включва и произведения от различни периоди в творчеството на художниците в изразните средства живопис, графика, скулптура, дърворезба и илюстрация.
Видео портретите са режисирани и продуцирани от Райна Тенева и Десислава Павлова от Bureau Artrecord.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура”

Куратори: Мария Василева, Даниела Радева

Шлепове, 1962

Светлина, 1974

Двор, 1973

Нощ 1923, 1983

Олимпия` 86, Триптих І, 1986

Глава ІІ, 1982