#КОМЕНТАР #ФИКЦИЯ #ДОКУМЕНТ
Изложбата представя селекция от видео произведения от фонда на Софийска градска художествена галерия, коментиращи съвременни социални проблеми, валидни за българското общество през последните години.
Един от приносите на СГХГ към съвременното изкуство у нас е притежанието на над петдесет видеа, постъпили между 2008 и 2018 г., което я прави най-богатата публична колекция на съвременно видео изкуство в България. Целта на изложбата е изследване на съдържанието на тази сбирка, защото сама по себе си тя е отражение на темите, върху които са работили художниците от 90-те години на миналия век до сега. Въпреки голямото разнообразие, като доминиращ се откроява критичният поглед към съвременността, който е и връзката между представените работи.
Някои от тях се занимават с така наречената „критика на институциите” – основен израз в изкуството, определящ произведения, които директно коментират художествените институции. Други са ориентирани към политика, икономика, култура, манталитет, реклама, градска среда – всичко, което формира понятието „съвременна действителност”. Принципът на селекцията в изложбата се ръководи и от наличието на наратив, може да се каже, че всички работи разказват конкретни истории. Както е характерно за видео изкуството, и за разлика от киното и телевизията например, тези истории могат да възпроизвеждат документално случаи от живота или да съдържат художествени фикции. Но също така художниците понякога преминават границата между двете. Те може нарочно да симулират документалност или да провокират съмнение от достоверността.
Изложбата се реализира със съдействието на Гьоте институт