ЖИВОПИС, РИСУНКИ, ИЛЮСТРАЦИИ - ИЗЛОЖБА 100 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО МУ

Георги Попов – Джон /1906-1960/ е от онези български художници, чието творческо развитие се свързва с Европейските художествени процеси. Той живее и твори през първата половина на 20-ти век. За съжаление, името му не е сред най-популярните в българското изобразително изкуство, а разнообразното му творчество все още не е достатъчно популяризирано и задълбочено изследвано.

Кой е Георги Попов – Джон? Той е интересна личност, един от известните български бохеми, човек с богат спектър от творчески интереси. Работи в областта на живописния портрет, пейзажа, голото тяло, натюрморта, фигуралната композиция. Изявява се в сферата на монументалната украса, приложната графика и сценографията. Освен това, е и блестящ майстор на перото – пише поредица от статии, посветени на различни културни събития и художествено-пластически проблеми.

През своя творчески път Джон Попов преминава през различни етапи. Особено плодотворно за него се оказва пребиваването му във френската столица от 1930 до 1935 и от 1937 до 1939. По това време той става част от френския художествен живот. Запознава се отблизо с френското изкуство, с представители на сюрреализма, футуризма и кубизма, с живописния език на Парижката школа. Въпреки влиянията, Джон Попов съхранява своя характерен артистичен почерк.

В периода 1947-1948 художникът живее и работи в Швеция, където създава илюстрации. От това време датират и акварелите му, които се отличават с изключителна колоритност.

От края на 40-те години до 1960 г. Джон Попов работи изцяло с пастел. Разработва темата „Рибари” в цикъл подготвителни рисунки и картини. Привлечен е от жанра на натюрморта.
Изложбата в Софийската градска художествена галерия включва около 75 творби – живопис и рисунки, и 6 книги с илюстрации. Произведенията са притежание на СГХГ, НХГ, ХГ Ямбол, ХГ Бургас, НХА, ателие-колекция Светлин Русев, НБКМ и частни колекции.

Целта на експозицията е да представи образа на човека и твореца Джон Попов, като покаже всичко онова, което се е съхранило до днес и по този начин напомни за мястото на художника в културната ни история.

Изложбата е съпътствана от цветен каталог.

Куратор на проекта е Румяна Константинова.