ПРИСЪСТВИЯ / ОТСЪСТВИЯ

Изложбата се организира по случай 80-годишнината от създаването на Българската асоциация на университетските жени.

Изложбата е мозайка от работи на художнички и архитектки. Двадесет и пет художнички, сред които Вера Недкова, Зоя Паприкова, Вера Лукова, Донка Константинова, Олга Брадистилова, Тодорка Бурова, Васка Баларева, Невена Кожухарова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Бинка Златарева и др., и пет архитектки – Виктория Ангелова-Винарова, Параскева Ганчева, Мара Захариева, Мария Сапарева, Германа Фоке-Генова са представени с творби, фотографии и документи. По-голямата част от художествените произведения, както и реализациите на архитектките, са от 1920-те и 1930-те години. Изложени са 35 работи живопис, графика, рисунки, скулптура, над 20 чертежа, 50 снимки на сгради и пощенски картички, над 35 документа и документални снимки.

Съзнавайки невъзможността за изчерпателност, авторките на изложбата Ирина Генова и Любинка Стоилова решават времевите граници на изложбата да не зависят от преустановената дейност на някогашното Дружество на художничките. Обогатяването на изложбата с произведения на Лика Янко, Славка Денева, Лиляна Русева, които се отнасят към по-късно време, 60-те – 70-те години, отразяват друга културна ситуация.

Множеството автопортрети и фотографии изразяват интереса на кураторите към личността на художничките и архитектките и маркират символично тяхното присъствие.

Съвременната визуална среда и чувствителност определят и художествената нагласа. За кураторите е особено важно изложбата да представя и съвременно изкуство. Поканени са Аделина Попнеделева, Надежда Олег Ляхова, София Хаджипапа, както и една художническа двойка – Нина Ковачева и Валентин Стефанов.

Днес, когато глобализацията е в центъра на дебата, споделяме различни (интер)национални арт-среди – това е валидно за представените артист(к)и. Художничките и архитектките от първите десетилетия на ХХ век, обаче, също се формират, образоват и изявяват в различни европейски културни средища.

За заглавието – защо присъствия / отсъствия? При подготовката на изложбата се оказва, че художнички и архитектки присъстват в представите ни за модерното изкуство в България, но до голяма степен отсъстват в институциите на паметта. Работи, репродуцирани и коментирани многократно още при първата им поява в изложба, и такива, които са включени в ранните истории на модерното изкуство в България, днес е трудно, а често и невъзможно да бъдат издирени. Подобни трудности съпътстват и изследването на реализациите на архитектките.

Тази експозиция е част от общо усилие към усвояване на културните присъствия.

Изложбата е придружена от каталог, чийто съставителки и авторки са Ирина Генова (за художничките) и Любинка Стоилова (за архитектките).

Проектът е финансиран от Дирекция “Култура” на Столична община, София

Организатори:
Българска асоциация на университетските жени
(www.bauw.hit.bg), приемник на Дружеството на българките
с висше образование, създадено през 1924, член на International Federation of University Women от 1925 година
Софийска градска художествена галерия
Национална художествена галерия

С участието на:
Градска художествена галерия Сливен
Градска художествена галерия Пловдив
Градска художествена галерия Стара Загора
Съюз на българските художници
Частни колекции
Швейцарска културна програма в България ПРО-ХЕЛВЕЦИЯ
Австрийско посолство София