105 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО МУ - ЖИВОПИС, РИСУНКИ, ДОКУМЕНТИ

Асен Василиев е роден на 2 юни 1900 г. в Кюстендил. През 1925 г. завършва специалност живопис в Художествената академия в София при професорите Димитър Гюдженов, Никола Ганушев, Стефан Иванов и Никола Маринов. 1926 – 1940 г. работи като гимназиален учител в Берковица, Шумен и София. 1957 – 1959 е заместник-директор на Института по изкуствознание при БАН. От 1974 г. е професор по изкуствознание в Художествената академия в София. Член на дружество “Съвременно изкуство” и един от създателите на Съюза на художници в България.

Като художник Асен Василиев работи в областта на битовата и историческата композиция, портрета, пейзажа и натюрморта.
Негови творби се намират във всички музеи в България, както и в колекции в Германия, Франция, Румъния, Югославия и други. Като историк на изкуството се изявява предимно в областта на българското Възраждане. Участва в редица комплексни научноизследователски експедиции на БАН. Сътрудничи в списания за изкуство и археология. Автор е на 34 монографии и книги, както и на множество статии.

В изложбата са включени живопис, графики и рисунки, собственост на СГХГ, Националната художествена галерия, Художествената галерия “Владимир Димитров – Майстора”, Кюстендил, Художествената галерия Стара Загора, частни колекции, както и документи от Централния държавен архив и Центъра за славяно-византийски проучвания “Акад. Иван Дуйчев”.

Настоящата изложба има за цел да припомни делото на видния художник и историк на изкуството Асен Василиев, оставил забележима следа в българската култура.